Dansmuseet
 

Kontakta oss

Dansmuseets personal

Museichef
Eva-Sofi Ernstell
Telefon: 08-441 76 56
eva-sofi.ernstell@dansmuseet.se

Kommunikatör
Linn Cederborg
Telefon: 08-441 76 53
linn.cederborg@dansmuseet.se

Butiksansvarig 
Maria Kihlstenius
Telefon: 08-441 76 51
maria.kihlstenius@dansmuseet.se

Museitekniker
Stefan Persson
Telefon: 08-441 76 59
stefan.persson@dansmuseet.se

Museipedagog och programansvarig
Klara Berggren
Telefon: 08-441 76 52
klara.berggren@dansmuseet.se

Arkivarie Rolf de Maré Study Center
Eliza Carlsson 
Telefon: 08-551 080 32
eliza.carlsson@dansmuseet.se

Projektledare Svenska Baletten
Erik Mattsson
Telefon: 08-441 76 55
erik.mattsson@dansmuseet.se

Museivärd
Ludvig Marmsjö
Telefon: 08-441 76 58
ludvig.marmsjo@dansmuseet.se 

Museivärd
Walther Steiffenberg
Telefon: 08-441 76 57
walther.steiffenberg@dansmuseet.se

Dansmuseets öppettider

Tisdag – fredag 11.00–17.00
Lördag – söndag 12.00–16.00
Måndag stängt

Butik

Följer museets öppettider
Telefon: 08–441 76 51
Email: maria.kihlstenius@dansmuseet.se  

Bistro & vincafé Rolf de Maré

Telefon: 08-51104798
Email: info@bistrorolf.net
Adress: Drottninggatan 15
Meny, öppettider och information: www.bistrorolf.net

Hitta hit

Besöksadress
Drottninggatan 17, 111 51 Stockholm


Postadress
Box 7213
, 103 88 Stockholm

Telefon
08-441 76 51

Tunnelbana
T-Centralen (alla linjer)
Kungsträdgården (blå linje)

Spontana jobbansökningar

Intresset för att arbeta på Dansmuseet är stort. Tyvärr har vi inte alltid möjlighet att besvara spontana ansökningar eller intresseanmälningar.

S111_000560_kontakt

Foto: Rolf de Maré i hemmet på Karlaplan år 1945. Dansmuseets arkiv.

Museets öppettider

Tisdag – fredag kl. 11–17
Lördag – söndag kl. 12–16
Måndag stängt

Entré

Vuxen 120 SEK
Pensionär 80 SEK
Student 80 SEK
0–18 år Fri entré

På gång

Lördag 13/4 kl. 13
Sista chansen! Lördagsdans för barn: Västafrikansk danslek

Söndag 14/4 kl. 13
Öppen visning av Gastar, Generaler och Gudinnor

Söndag 14/4 kl. 16–20
West Coast Swing

Tis–ons 16–17/4 kl. 13–15
Påsklov: Skuggspelsverkstad

Läs mer om vår programverksamhet

Hitta hit

Dansmuseet
Drottninggatan 17
111 51 Stockholm

Hitta oss på kartan

Biljetter

logga lågupplöst copy_webb

Köp biljetter till våra föreställningar hos kulturbiljetter.se eller boka på 08-441 76 51. Det går även bra att köpa biljetter direkt i museets butik.

Study Center

Dansmuseets bibliotek, videotek och arkiv utgör tillsammans Rolf de Maré Study Center.

Läs mer om hur du bokar tid

Nyhetsbrev

Prenumerera på museets nyhetsbrev och få information om vad som är på gång hos oss cirka fyra gånger per säsong.

Beställ nyhetsbrevet här

TripAdvisor

Tyck till och läs omdömen om Dansmuseet på TripAdvisor.

Vi använder cookies för att förbättra upplevelsen och förenkla användandet av vår webbplats. Läs mer

Dansmuseets hemsida www.dansmuseet.se använder cookies (kakor) som endast lagras temporärt på din dator. De är s k sessions-kakor. Dessa behövs för att webbplatsen ska fungera under ditt besök på nätet.

Stäng